Yeşil Direniş / Ekoloji ve Yaşam Gazetesi

1

Gezi Parkı gibi patlamaya hazır 100’ün üzerinde sıcak gerilim noktası var Türkiye’de. 25 Nisan 2010 Kadıköy mitinginde, Gezi sürecinden 3 yıl önce bunun işaretleri verilmişti.

Kentlerde özellikle yerellerde yaşanan ekolojik krizin derinliği iyi anlaşılmış olmaktan uzaktır! Gazetemiz bu krizi ve mücadeleleri görünür kılma gayreti içinde olacaktır. Yeşil Direniş kentlerde ve yerellerde verilen “yaşam savunusu” olarak adlandırdığımız mücadelelerin ortak dili ve buluşma zeminidir. Bu mücadeleler arasında kurulan köprüdür. Gazetemiz bu alanda önemli bir boşluğu doldurmak için yola çıkmıştır. Küreselleşmenin Trakya, Anadolu ve Mezepotamya’ya yönelik yoğun saldırılarını radikal ekolojinin kapitalizm ve hiyerarşik topluma yönelik eleştirilerinin muhalif diliyle karşılayacaktır.

Müştereklere, ortak olan’a (commons) ve ortak yaşam alanlarımıza sermayenin girmesine karşı koyacağız.

Yeşil Direniş, ekolojiyi bütüncül, anti-kapitalist bir anlayışla ele alan, gerek basılı ve görsel medyada gerek sosyal medyada bu anlayışı yükselten, bu doğrultuda mücadele veren bir oluşumdur. Türkiye ve dünyada ekolojiye ve doğaya dair gelişmeleri aktarırken Gezi Direnişi’nden yükselen değerlerin toplumda kökleşmesi yolunda çaba sarf etmektedir.

Yeni yepyeni bir mücadele diliyle yola çıktık geliyoruz
en güzel şarkısıyla suyun yeşilin ve gökyüzünün…

Paylaş.

Yazar Hakkında

1 Yorum

 1. Koray Türkay yayın tarihi

  Arkadaşlar merhaba, 

  Biz Kazdağları İstanbul Dayanışması olarak yarın yapacağınız etkinlikte stand açmak istiyoruz. Hem Kazdağları’nda 145 gündür devam eden çadırlı nöbet eylemlerini gündeme taşımak hem de Kazdağları materyallerimizi (gelirlerinin tamamı direnişin devam edebipmesi için kullanılan) standta satışını gerçekleştirmek isteriz. Bununla ilgili şu ana kadar bir telefon numarasına ulaşamadık şu an bulduğumuz bu iletişim kanalından sizlere ancak ulaşabiliyoruz. 

  Koray Türkay

  0533 488 27 56

  Kazdağları İstanbul Dayanışması

Bir Yorum Bırakın