HDK, Hasankeyf için Çağrı Yaptı

0

HDK Ekoloji Mecisi, tüm ekoloji dostlarına çağrı yaparak Hasankeyf için neler yapabileceğini 20 Haziran 2019, saat 18.30’da tartışmaya davet ediyor.

Hasankeyf’te 12 bin yıllık bir tarih ve kültür, sular altında bırakılmak, yok edilmek isteniyor. Ilısu barajı projesi, bu kültürel ve ekolojik soykırım siyasetinin “meşrulaştırılma” aracı olarak görmekteyiz.

Projenin tamamlanması durumunda başta Hasankeyf olmak üzere Yukarı Mezopotamya bölgesinin önemli bir kültürel miras alanını sular altında bırakacağı gibi, yaklaşık 80 bin insan toplumsal alanından koparılıp, yaşam kaynakları ellerinden alarak yoksullaştırılma ve yalnızlaştırılma yaşayacaktır. Dicle Vadisi tahribatlara rağmen çok önemli bir biyo-çeşitliliğe sahip ve sayısız bitki ve hayvana olağanüstü yaşam alanları sunan son büyük nehir ekosistemlerinden biridir.

Hasankeyf’i kurtarmak, sahiplenmek ve korumak için ortaya koyulan ulusal ve küresel düzeyde gösterilen dayanışma ve mücadele, devletin Ilısu barajında su tutulmaya başlama kararını şimdilik ertelemiş görünmektedir. Ancak süreç tamamlanmamış ve proje iptal edilmemiştir.

HDK olarak ekoloji ve çevre dostu tüm demokrasi güçlerine Hasankeyf’e nefes olmaya, dayanışma ve mücadeleyi büyütmek için neler yapabileceğimizi tartışmaya davet ediyoruz.

Tarih: 20 Haziran 2019 / Perşembe
Saat: 18:30
Yer: HDK Genel Merkez
Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, Jurnal Sokak, No:10 / 4

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın