Bülent Şık uyardı: Ispanakta zehirli kimyasallar olabilir!

0
İstanbul’dan sonra Tekirdağ’a da sıçrayan ıspanak zehirlenmelerini değerlendiren Gıda Mühendisi Bülent Şık, “Zehirlenmeye yol açacak toksik kimyasal maddeler var, ıspanağa karışmış olabilir ya da mikrop içerme ihtimali var” dedi.

Haberimiz Var’ın yazısına göre; Gıda Mühendisi Bülent Şık, hafta sonu İstanbul Esenyurt’ta görülen, ardından da Tekirdağ’a sıçrayan ıspanak zehirlenmelerinin sebebine ilişkin başlayan tartışmalarla ilgili bir yazı kaleme aldı. Ispanağın doğal zehirlenmeye yol açacak bir gıda olmadığını, içinde bulunan oksalat ve nitratın zehirlemesi için kilolarca yenmesi gerektiğini söyleyen Şık, “Onlarca insanı etkileyen son olayda ıspanaktan zehirlenmenin doğal bir etkene dayanmadığı söylenebilir” dedi.

Mikrop bulaşmış olabilir

Bianet’teki yazısında gıda maddelerinin yetiştirilmesi esnasında koli basili ya da salmonella gibi gıda zehirlenmesine yol açacak bir bakteri ya da yaygın tabirle bir mikrobun ıspanağa bulaşmış olabileceğini ifade eden Şık, “Bu mikroplar uygun koşullarda çoğalır ve ıspanağın yenmesi ile bünyeye alınırsa zehirlenme söz konusu olabilir” dedi.

Toksik maddeler uyarısı

Zehirlenmeye yol açacak toksik kimyasal maddelerin varlığından bahseden Şık, “Örneğin pestisitler gibi. Ancak son durumda olduğu gibi onlarca insanın etkilendiği bir zehirlenme olayı için üründeki pestisit miktarının çok yüksek olması gerekli. Bu iki durumda mümkün görünüyor: Ya kazara çok yüksek miktarda pestisit kullanılmıştır veya kasıtlı olarak ürünlere pestisit katılmıştır. Pestisitler dışında zehirlenmeye yol açacak sayısı binleri bulan başka kimyasal maddeler de var. Özetle söylemek gerekirse, zehirlenmeye yol açan bir gıda ürünü ıspanak olayında olduğu gibi yenilmemesi gereken bir bitki, zehirli bir kimyasal madde ya da zehirlenmeye yol açabilecek bir mikrop içeriyor olabilir” sözlerini kaydetti.

Başlık Fotoğrafı: Andrijana Bozic7Unsplash

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın