İsyanı Yeniden Tarif Etmemiz Gerekiyor

0
Bugün gerçekleşen Ekoloji Politik Konferansı’na Refikler Komünü’nden katılan Eray İnce, değerli ifadelerde bulundu.

Konferansta konuşan Refikler Komünü’nden Eray İnce, isyanın yeniden tarif edilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Kabullerimize yeniden bakmamız gerekiyor. Biz komünüz. Tüketimin ne olduğunu yeniden konuşmak gerekiyor. Tükettiğimizin yarısından fazlasını üretiyoruz” diyen ince, “Eleştirel bir zeminde kendi hayatımızı önemsiyoruz. Başka bir toplumun öznesi olmak ancak bir komünde mümkündür. Bu zemin bir mücadele eşiğidir. Kendimize vadettiğimiz geleceği için mücadele ediyoruz. Bu bir mevzi kazma mücadelesidir. Komün bu anlamda bir başka özne ve toplumsal kurma halinde çok yakın bir yerde durduk.

"İsyanı Yeniden Tarif Etmemiz Gerekiyor"

Sadece sınıf eksenli bir yerde bakmak çözücü değil. Bir yerde komünistlikten söz ediyoruz ama diğer taraftan erkekliğimiz sürüyor. Bir yerde örgütlenmeden söz ediyoruz ama diğer taraftan milliyetçiliğimiz sürüyor. Bir taraftan feminizimden söz ediyoruz ama diğer taraftan muhafazakarlığımız sürüyor. İsyanı yeniden tarif etmemiz gerekiyor. Kabullerimize yeniden bakmamız gerekiyor, bunlarla nasıl yüzleşeceğimiz ile ilgili yeni bir tartışma başlaması gerekiyor. Çözüm üretiyor muyuz üretmiyor muyuz diye başlaması gerekiyor bu tartışma. Kapitalizm artık hayatımızın tamamını istiyor. Kapitalizm soluduğumuz havadır. Örgütlenme konusunda eksikliklerimiz var. Tüketimi tartışıyoruz ama üretimi tartışmıyoruz. Üretimin kutlanmasını bırakmalıyız. Mülkçü ideolojiyle hesaplaşmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

"İsyanı Yeniden Tarif Etmemiz Gerekiyor" "İsyanı Yeniden Tarif Etmemiz Gerekiyor" "İsyanı Yeniden Tarif Etmemiz Gerekiyor"

İsteyenler fotoğraftaki e-posta adresinden Refikler komünü broşürünü talep edebilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın