Portekizli Gençlerin Açtığı İklim Davası Acele Görülecek

0

Portekizli altı gencin 33 ülkeye açtığı dava AİHM’de Görülecek. Mahkemenin bu kararının aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 33 davalı ülkeye tebliğ edilmesinin ardından bu hükümetler başvurucuların yakın bir tehlike ile karşı karşıya olamadıklarını ileri sürerek AİHM’ye ivedi yargılama kararını geri çekmesi için dilekçe verdiler. Ancak mahkeme bu itirazları reddetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Portekizli gençlerin 33 ülkeye karşı açtığı iklim davalarının ivedi olarak görülmesine çeşitli ülkelerin yaptığı itirazları reddetti. Davalı ülkeler içerisinde Türkiye’de var.

Portekizli 6 genç ülkelerinde yükselen aşırı sıcaklar nedeniyle Avrupa’da iklim krizinde sorumlu tutukları ülkelere karşı AİHM’de dava açtılar. AİHM, ekim 2020 yılında açılan davanın “Gündeme getirilen sorunların önemi ve aciliyeti” gerekçesiyle öncelikli olarak incelemeye karar verdi. Mahkemenin bu kararının aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 33 davalı ülkeye tebliğ edilmesinin ardından bu hükümetler başvurucuların yakın bir tehlike ile karşı karşıya olamadıklarını ileri sürerek AİHM’ye ivedi yargılama kararını geri çekmesi için dilekçe verdiler.

Savunmalar İçin 27 Mayıs’a Kadar Süre

Evrensel Gazetesinden Özer Akdemir imzalı habere göre Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bu hükümetler, genç başvuranların yakın bir tehlikeyle karşı karşıya olmadığını ileri sürerek Mahkemeye kararını hızlı bir şekilde geri çevirmesi için dilekçe verdiler. AİHM ise hem bu talebi hem de iklim politikalarının incelenmesinin ertelenmesi talebini reddetti. Mahkeme, hükümetlerin savunmalarını sunmaları için son tarihi 27 Mayıs 2021’e uzatırken, mahkemenin bu kararının ardından dava edilen hükümetlerin iklim politikalarının Paris Anlaşması’nın 1.5 ° C küresel ısınma hedefi ile uyumluluğunu savunmak zorunda kalacakları dile getiriliyor.

‘Zamana Karşı Mücadele Ediyoruz’

AİHM kararı ile ilgili Global Legal Action Network (Küresel Yasal Eylem Ağı) tarafından yapılan açıklamada davayı açan gençlerin de görüşlerine yer verildi. 17 yaşındaki Martim Agostinho, AİHM’nin davanın görülmesini engelleme yönündeki çabalara gösterdiği direnişin kendisine daha fazla umut verdiğini belirterek, “İklim değişikliği zamana karşı bir mücadeledir ve mahkemeden bir karar almamız acildir.” diye konuştu.

Dava Edilen Ülkeler

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Yunanistan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Lüksemburg, Letonya, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık, Türkiye ve Ukrayna.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın