AKBELEN’den sonra İKİZDERE’de buluşuyoruz, Hayde!

0

Zor günlerden geçiyoruz.  Ülkemiz sel ve yangın yerine dönüştü.  Pandemi sonrası -özellikle son günlerde-  yaşananlarla ekolojik yıkımın korkunç yüzüyle bir kez daha karşı karşıya kaldık. Bu defa çevre ve ekoloji konusunun aciliyeti kamuoyunun nezdinde de açık ifadeler buldu. Yangın ve sellerin neden olduğu tahribat daha önce eşine az rastlanır cinstendi. Manavgat yangını ülke tarihinin en büyük yangını olarak kayıtlara geçti. Batı Karadeniz’de yaşanan sellerde ortaya çıkan can kaybı ve tahribat da benzerine az rastlanır –belki de benzeri olmayan- cinstendi.

Bütün bunların yaşanmış olması insan eliyle –daha çok şirketlerin yönlendirmesiyle-  yapılan tahribatı durduramadı. Yangın biter bitmez, yangının durduğu noktada ağaç kesimleri devam etti. Akbelen Ormanı’nda el birliğiyle durdurulan kesimler haricinde talan projeleri bütün hızıyla devam ediyor.

Doğa ve yaşam savunucuların Akbelen  Ormanı’ndan gelen çağrıya kulak vererek direnişe destek vermek için Muğla/İkizköy’e gitmiş kısa bir süre sonra yürütmeyi durdurma kararıyla kesim durdurulmuştu. Bu defa İkizdere Çevre Gönüllüleri‘nin gelen çağrıya kulak vererek  yönümüzü Rize/ İkizdere’ye çeviriyoruz.

27 Ağustos 2021 Cuma günü saat 19.00’de İstanbul/Maltepe Organik Pazar Yeri’nden kalkacak araç/lar İkizdere için yola çıkıyor. 30 Ağustos Pazartesi günü saat 13.00’de İkizdere’den İstanbul’a geliyor (Pazartesi günü 30 Ağustos dolayısıyla tatil olduğundan Salı sabahı işe gideceklere göre plan yapıldı)  Karadeniz direnişinin kilometre taşlarından biri olan İkizdere direnişinde başarı sağlamak  ekoloji mücadelesinin ülke genelinde yükselişine önemli katkıları olacaktır. Cuma günü tüm doğa yaşam savunucuları İkizdere için yollara düşüyor.

Etkinlik Programı

İkizdere, 28-30 Ağustos Buluşması
28 Ağustos Cumartesi,
( İstanbul gelişi olacağı için ağırlıklı dinlenme ve çevreyi tanıtma)
13:00-14:00 arası Eşkence toplanma alanında bir araya gelme, İkizdere Vadisinde gezi.
17:00 Alana dönme, yaşanan sürecin değerlendirilmesi…serbest vakit
29 Ağustos Pazar,
11:00 İkizdere merkezde buluşma
11:30 Basın açıklaması, temsilci konuşmaları, bildiri dağıtımı ve yürüyüş
15:00 Alanda toplanma
15:30 Taş Ocağı alanına yürüyüş, eylem planı
17:00 Alanda toplanma ve basın röportajlari
30 Ağustos Pazartesi,
10:30 Alanda toplanma, toplu slogan atma
İstanbul Dönüşü

Not(1) Otobüste yer için iletişim: Kemal Baş: 0532 2534626 Bengisu Özden: 0530 206 14 32 Harun Toptan: 0532 372 53 08

Not(2) Maltepe Pazar Yeri: Maltepe metrodan ve Marmaray Sureyya plajı durağından 10-15 dk. yürüme mesafesinde.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın