‘Kıtlık Sonrası Anarşizm’ kitabını tartışıyoruz. Umut Kocagöz de bizimle

0

Karıncalar Ağı’ında ekoloji okumaları geçtiğimiz ay yayımlanan Murray Bookchin’in “Kıtlık Sonrası Anarşizm” başlıklı kitap ile devam ediyor. Kitabı Türkçe’ye kazandıran Umut Kocagöz’ün katılımıyla gerçekleşecek toplantıya doğa ve yaşam savunucuları davetlidir.  

14 Nisan 2021 tarihinde başlayan Bookchin okumaları ekoloji aktivisti yazar Umut Kocagöz’ün Türkçeye çevirdiği “Kıtlık Sonrası Anarşizm” başlıklı kitap ile devam ediyor. Toplantı 3 Ekim Pazar akşamı 21.30 da Umut Kocagöz ile -yaptığı çalışmalar hakkında- gerçekleştireceğimiz kısa söyleşi ardından başlayacak.

Umut Kocagöz Kıtlık Sonrası Anarşizm kitabı hakkında şu görüşleri paylaştı;

Kıtlık Sonrası Anarşizm kitabı, Murray Bookchin’in 60’larda yazdığı metinlerden oluşan bir derleme. Bookchin’in kendi ismiyle yayınladığı bu ilk kitapta, 60’ların canlı atmosferinde, özgürlük ve örgütlenme meselelerine odaklanarak, Marksizm, Anarşizm, teknoloji, sanayi, ekolojik topluluklar ve yeni bir toplum kurmanın nasıl mümkün olacağı üzerine tartışmalar yapıyor.

Bookchin’in daha sonraki yıllarda geliştirdiği düşüncelerin temellerini bu tartışmalarda takip etmek mümkün. İçinde yaşadığımız ekolojik kriz çağında, kapitalizmin dışında ve ötesinde başka bir dünya yaratmanın ipuçlarını bu tartışmalarda görmek mümkün. Kıtlık sonrasının bolluğa dayanan yeni bir toplumu nasıl temeller üzerinde kurulacak? Üretim araçlarının özel mülkiyetten özgürleştirilmesi yanında, üretim biçiminin içinde barındırdığı ideolojik tertibat nasıl aşılabilir? Bookchin bizi bu tartışmalara davet ediyor

Not(1) Toplantı linkini burada paylaşacağız

Not(2): Kitap üzerine gerçekleşecek bu ilk toplantıda okunması beklenen üç bölüm şunlar: I) Birinci Baskıya Önsöz II)Kıtlık sonrası Anarşizm III) Ekoloji ve Devrimci Düşünce

Not(3) Tartışmaların yürüdüğü Karıncalar Ağı Google Grubu’na eklenmek isteyenler varkarincaninkardesi@gmail.com adresine mail atabilir ya da bu linkten başvuru yapabilirsiniz. Karıncalar Ağı’nın WhatsApp grubuna da eklenmek isteyenler gönderecekleri mail’de Ad/soyad ve telefon numaralarını yazabilirler.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın