SİNPAŞ KIZILBÜK’TE SUÇ İŞLİYOR, SAVCILAR NEREDE?

0

Ekoloji Birliği ve İklim Adaleti Koalisyonu suç işlemeye devam eden Sinpaş Holding’e yönelik ortak bir bildiri yayınlayarak, doğa ve yaşam savunucularını yarın (9 eylül 2022) saat 12.30’da Beşiktaş’ta Sinpaş Genel Müdürlüğü önünde protesto eylemi ve basın açıklamasına davet ediyor. Sinpaş’a dur demek için Beşiktaş’ta tekrar bir araya geliyoruz!

SİNPAŞ KIZILBÜK’TE SUÇ İŞLİYOR, SAVCILAR NEREDE?

Yaşam savunucuları, Marmaris Kızılbük’te, Sinpaş firmasının yaptıklarına dair,  uzun süredir hepimiz adına, çok şeyi göze alarak, çok yönlü, çok boyutlu ve çok  yoğun  bir mücadele sürdürüyorlar.

Öte yandan  Sinpaş yine Marmaris Kızılbük’de işlenmemiş herhangi  bir suç bırakmamak yönünde, kararlılıkla ve  pervasızlıkla yola devam ediyor.

İnanmak güç ama,  Çevresel Etki Değerlendirmesi gereklidir sonucuna varılarak, yürütmeyi durdurma kararı alınan, inşaatı durdurulan bir projede satış işlemleri devam ediyor. Büyük reklam kampanyaları da, tüm hızla  sürdürülüyor.

Aslında İdare mahkemesi aldığı kararla, filmi başa sarmış durumda. En başta yapılması gerekene işaret ederek, önce Çevre Etki Değerlendirmeni yap onun sonuçlarına göre işlemleri tekrar başlatırsın dedi. Ve ÇED yapılmadan  başlayan, devam eden sürece dur dedi. Yani bu rapor hazırlandıktan sora Kızılbük’te yapılacaklar ve yapılamayacaklar yeniden belirlenecek. Hal böyleyken bu yargı kararı yokmuşçasına işler, işlemler yapılıyor. Daha da ötesi Sinpaş’ın mahkeme kararının durdurulması için, üst mahkeme, Danıştay’a yaptığı itiraz reddedilmesine rağmen bile bile,  suç işleniyor…

İşlenen suçlara yenilerinin eklenmekte olduğunu ve bunun pervasızca yapıldığını  göstermek için buradayız.

Durdurulan, şu anda yok hükmünde olan bir projeden insanlara devre mülk satmanın açık aleni bir suç olduğunu duyurmak İçin burdayız. İnsanlara bilgi verilmeden, yanıltılarak satış yapıldığını izliyoruz. Yeni mağduriyetler yaratılma ihtimaline karşı harekete geçmeyen sorumlu kurumlara, suça ortak olduklarını duyurmak İçin buradayız. Şirket yönetimi ve yetkilileriyle ilgili bilerek ve isteyerek insanlardan bilgi sakladıkları, yanılttıkları için suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu sürece hemen müdahale etmezlerse başta, SPK, BİST, Rekabet Kurumu ve Ticaret Bakanlığı olmak üzere tüm ilgili kamu kurumu yöneticileriyle ilgili suça göz yummaktan dolayı suç duyurusunda bulunacağımızın da bilinmesini istiyoruz.

Birçok mecrada yapılan reklamların an itibarıyla büyük bir yanıltmayı içerdiğine dikkat çekiyor, mahkeme kararına dayanılarak tüm bunların durdurulmasını talep ediyoruz. Gerçekleşmesi yasal olarak olanaksız olan bu projeye yatırım yapmak isteyen yurttaşlarımızı da bu suça ortak olmamaları, sonuç olarak uğrayacakları maddi kayıplar nedeni ile de mağdur olmamaları İçin uyarıyoruz.

Bunlar daha önce işlenen büyük suçlara eklenen yeni suç halkalarıdır. Bu büyük suçlara cesaret etmenin ardında hangi ilişkilerin olduğunu anlıyoruz.

• 46bin  m2inşaat alanının, sadece 4 yıl içerisinde sırayla, 117 bin, 122bin ve 280bin m2 ye çıkarma becerisinin arkasındaki “beceri” ve ilişkileri tanıyoruz.

• iklim krizini derinleştirmek yönünde ben her şeyi yaparım, her türlü kaynağı sınırsızca, fütursuzca tüketirim, ekosistemi  geri dönülemeyecek şekilde tahrip ederim, karbon yutak alanlarını tüketirim, ben  paramı kazanmaya bakarım, tüm bunların bedelini kimin, neyin, nasıl ödediği, yer yüzünün, halkların nasıl etkilendiği zerre umurumda olmaz, nasıl olsa tüm bedeli onların üzerine yıkarım yaklaşımının pervasızlığını iyi tanıyoruz.

• O kadar pervasızlar ki, mahkeme kararlarını dinlemiyor, mühürlenmiş inşaatlarda çalışmaya devam ediyor, mühürleri söküyor, atıyorlar. Yetmedi… mahkeme kararının uygulanmasını savunan, bunun İçin nöbet tutan, belgeleme yapmaya çalışan  yaşam savunucularını taciz ve şikayet ediyorlar. Onları suçlayacaklar neredeyse. Sanki bu doğa katliamını, eko kırımı onlar yaptılar…

•Çok iyi biliyoruz ki, bizler sahip çıkmazsak, dur demezsek ayrımsız her sahilimizin, her koyumuzun, her kumsalımızın, her ormanımızın, her milli parkımızın, sit alanımızın, yaşam alanlarımızın yokedilmesine dönük cesaretleri katlanarak artacak

Bu kötülüğü iyi tanıyoruz. Bu cesareti nereden aldıklarını da. Bunlara boyun eğmeyeceğiz. Bunları kabul etmedik, etmeyeceğiz. Unutmadık, unutturmayacağız. Başından beri süreci deşifre eden, mücadele eden, her türlü baskıya direnen, birçok şeyi göze alan,   Yaşam  Savunucularının yanlarındayız, yanlarında olacağız. Onlarla aynı duygu ve aynı azmi taşıyoruz. Marmaris halkının yanında olacağız.

Ekoloji Birliği (EB)

İklim Adaleti Koalisyonu (İAK)

NOT: Yarın saat 12.30 da Sinpaş Holding’in genel müdürlüğünün önünde basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Adres: Dikilitaş, Yenidoğan Sok. No:36, 34450 Beşiktaş/İstanbul. Adrese bu linkten de ulaşabilirsiniz

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın