Dersim Yolculuk Tutanağı ve Toplantı Daveti

0

Dersim yangınları esnasında “Dersim İçin Yollardayız” diyerek bir araya gelen ve yollara düşen ekolojistler, Dersim yolculuklarını değerlendirdikleri bir tutanak kaleme aldılar ve yaşadıkları deneyimleri paylaşmak için bu akşam (23 Eylül 2021) 21.30’da Karıncalar Ağı’nda çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirecekler. Toplantı tüm yaşam savunucularına açıktır.

“Dersim İçin Yollardayız” diyerek bir araya geldikten sonra 14 ve 16 Eylül 2021 tarihleri arasında Dersim’e bir dayanışma yolculuğu gerçekleştirdik. Dersim’de yıllardır sistematik olarak çıkan/çıkarılan orman yangınlarına dikkat çekmek ve Dersim halkı ile dayanışmak için gerçekleştirdiğimiz yolculuk sonrasında 20 Eylül’de saat 22.00’de Dersim Yolcuları olarak bir çevrimiçi toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda yolculuğumuzun amacı ve Dersim’de gerçekleştirilen etkinlikleri üzerinde değerlendirmelerde bulunduk. Bu toplantının değerlendirme tutanağı aşağıda sunulmaktadır;

DERSİM YOLCULUĞU TUTANAĞI

Yolculuğun Hedefleri

1- Yangın bölgesindeki Dersim halkı ile kucaklaşmak, dayanışmak, duygu ve düşüncelerini anlamak/ortak olmak.

2- Gönüllü olarak yangın söndürme faaliyetlerine katılmak. (Yolculuğa çıkmadan önce bazı arkadaşlarımız orman yangınlarını söndürme bir ön eğitim de almıştı). Dayanışma içinde bir tasta olsa da yangına su taşımak.

3- Yerelde bulunan yangın söndürme de görev alan Munzur Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Derneği’ne (MUDAK) yangın söndürmek için gerekli olan malzemeleri beraberimizde götürmek. Yanan bölgelerin gördüğü zarara tanıklık etmek ve belgelemek.

4- Bazı belediyelerin araç verme konusunda sergiledikleri ikircikli ve samimiyetten uzak tavırlar sonucu söz verilen aracın temin edilememesi, Dersim kökenli bir oluşumun yolculuğumuza gölge düşürecek sorumsuz beyanlarda bulunmasına rağmen -“Gezi yolculuğu” tabiri kullanıldı- meşakkatli de olsa koordinasyonda görev alan arkadaşlarımızın içten, samimi ve cesur çabaları sonucu ve ekoloji hareketinden bir çok oluşumun maddi ve manevi destekleriyle söz verdiğimiz tarihte ve kendi imkanlarımızla yola çıkmayı başardık. Sayıca az da olsak giden her arkadaş ne için gittiğinin bilincindeydi ve çok heyecanlı idi. Batı’daki çevre/ekoloji aktivistleri Doğu’dakiler ile kucaklaşacaktı.

5- Elbette etkinlik boyunca artılarımız ve eksiklerimiz oldu. “Keşke şunları da yapabilseydik” minvalinde yakınmalarımız olsa da oldu etkinliğin amacına ulaştığını düşünüyoruz. Yolculuk esnasında defalarca durdurulduk, kimlik kontrolleri yapıldı. Yolculuğumuz tam 23 saat sürdü ve Dersim’e ulaştık. Seyit Rıza Parkı’nda basın açıklaması yapma planımız vardı. Ve fakat henüz yolda iken emniyet tarafından aranarak geliş amacımız hakkında sorular soruldu. Bu esnada basın açıklaması yapılmasına kesinlikle izin verilmeyeceği dile getirildi, valiliğin bu konuda bir kararı olduğu ileri sürüldü. Bu aramızda biraz sıkıntı yarattıysa da -basın açıklaması için izin almamız gerekmiyordu- sorunu çözdük.
Seyit Rıza Parkı’nda vardığımızda akerdeon eşliğinde yolculuk esnasında bestelediğimiz şarkı eşliğinde pankartlarımızı açtık ve geliş nedenimiz hakkında bir sözlü olarak bir açıklama yaptık. Daha sonra MUDAK, Ekoloji Birliği, Munzur Çevre Derneği, Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nden arkadaşlarımız konuşmalar yaptı. Konuşmacılar Dersim’de ve genel olarak Doğu’da sistematik olarak çıkan/çıkarılan yangınların politik boyutunu vurguladı. Basın açıklaması yerine yapılan bu konuşmalar bir foruma dönüştü.

6- Seyit Rıza Parkı’ndan ayrıldık, polis eşliğinde Ovacık Belediyesi’nin görevlileri ve Munzur Çevre Derneği rehberliği ile kamp alanına geldik. Bazı arkadaşlarımız çadırlarını kurdular. Diğerleri Ovacık belediyesinin otelden ayırttığı odalarına ve misafir olarak davet edildikleri evlere gittiler. Yolculuğa çıkmadan önce Ovacık belediyesi konaklama ve yemek konusunda destek vereceğini dile getirmişti. Akşam yemeği sonrası ateşin etrafında toplandık ve hemen herkesin duygularını da paylaştığı forum şeklinde bir etkinlik gerçekleştirdik.

7- Ertesi gün kahvaltıdan sonra saat 11.00 da Ovacık Belediyesi’nin hazırladığı etkinlik alanına gittik. Yolculuğa katılan kurumlar söz alarak Dersim’e geliş nedenlerini hakkında açıklamalarda bulundular ve neler yapabileceklerini dile getirdiler. Bu halkla buluşma çabamızın beklediğimiz gibi geniş bir katılımla gerçekleşmedi ne yazık ki. Belediye gelişimiz hakkında önceden anons yapacaktı. Maalesef o da valiliğin kararına takıldığı için kaymakam izin vermemiş. Bu yüzden anons yapılmamış.

Forum sonrası yerelden katılım sağlayanlarla birlikte Doğa ve Sanat Derneği’nden katılan arkadaşlarımız eşliğinde hep birlikte bir tablo yaptık.

Bizden 1 gün önce Ovacık’ta tekrar başlayan yangın için çalışmalara katılmak istediğimizi belirttiğimiz de polis ve jandarma valiliğin emri var kesinlikle bölgeye yaklaşma şansınız yok dediler. Nereye gitsek valinin kararı karşımızda. Tanıklık konusunu gündeme getirdiğimiz de MUDAK’ taki görevli arkadaşlar gerekli görüşmeler sonrasında sönmüş olan bir bölgeye bir ekibin çıkabileceğini sağladılar. Yanan bölgelere güvenlik gerekçesi ile kimseyi yaklaştırmıyorlar çünkü yaptıklarının görülmesini istemiyorlar. Sönmüş olan bölgeye çıkan arkadaşlarımız bölgenin çok zarar gördüğünü bölgede mühimmat ve mayınlanmanın olmasının yangının oluşmasına ve büyümesine neden olduğunu gözlemlediler. Fotoğraf ve videolar çektiler. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra bu bilgiler kamuoyu ile paylaşılacak.

Evet, eksiklerimiz ve artılarımızla bir ilke imza atmış olduğumuzun farkındayız. Basının ilgisi yolculuğumuzun yankısı büyük oldu. Birçok haber portalı; “birçok ekoloji hareketinin temsilcisi olan ekolijistler Dersim ile kucaklaştı” diye haber yaptılar. Belki Dersim halkı ile yeterince -kuşkusuz bunda engellemelerin etkisi var- kucaklaşamasak da yolculuğumuz Türkiye çapında ses getirdi. Dersim’den henüz çıkmadan Malatya Arguvan’dan bizlere “Ne zaman buraya geleceksiniz?” mesajları geldi.

Toplantı sonrası alınan kararlar

1- En kısa sürede tanıklık belgelerinin hazırlanıp yayınlanması
2– Eksiklerimizden ders çıkararak daha iyi örgütlenmek ve bu tür dayanışmaları sağlamak için hazırlıklı olmak.
3- İmzacı olan kurumların bu tür etkinliklerde gidişleri güçlü kılmak için en azından 1 temsilci göndermesi.
4- Yerellerde afetlere karşı ekipler oluşturmak eğitim ve sertifikaların alınmasını sağlamak.

Dersim Yolcuları

Toplantıya katılım için burayı tıklayabilir ya da aşağıdaki linkten katılım sağlayabilirsiniz.

Karıncalar Ağı , Dersim İçin Yollardayız
Time: Sep 23, 2021 09:30 PM Istanbul

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/85607774601?pwd=NG5JVElVRGhwSWRmYUV3amZwUXVidz09

Meeting ID: 856 0777 4601
Passcode: 272916

Share.

About Author

Leave A Reply