Dersim yolculuğu bir irade beyanıydı -Rahim Noz yazdı:

0

Dersim yolculuğu bir irade beyanıydı. Bu iradeyi ete kemiğe büründürmek için yola koyulan, emeğini, yüreğini ortaya koyan herkesi sevgiyle kucaklıyorum!

“Dersim İçin Yollardayız” diyerek bir araya gelen 54 ekoloji örgütü Dersim’de orman yangınlarına dikkat çekmek için 15-16 Eylül 2021 tarihlerinde İstanbul’dan yola çıkarak Dersim’e gitmişlerdi. Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleştirdikleri basın açıklmasında “Kazdağları’ndan Dersime/İkizdere’den Akbelen’e/Doğa sınır tanımaz” pankartını açan yaşam savunucuları daha sonra yangın bölgelerinde incelemelerde bulunmuş ve kamuoyunun katılım sağladığı etkinlikler gerçekleştirmişti. Grup 14 Aralık 2021 tarihinde tüm doğa ve yaşam savunucularının davet edildiği bir toplantıda Dersim yolculuğu üzerine değerlendirmelerde bulunulacak. #DoğaSınırTanımaz

İrade, en zor koşullarda dahi mücadele rotamızı ve buna bağlı olan moral değerlerimizi ayırt etme bilincini yitirmemek anlamına gelir; irade sistemin en güçlü gibi görünen temsilcileri karşısında dik durmak ve onları yargılamaktır. Emperyalizm üzerimizdeki postalını büyüttükçe Akbelen, Kazdağları, İkizdere ve Dersim gibi coğrafyalarda çoğalarak direnmektir irade.

Bu irade ve inancı ortaya koyanlarla empati kurabilen çok sayıda ekoloji, doğa ve yaşam savunucusunun olduğunu biliyoruz; yaşamı ciddiye alan, hayatının her kesitinde bu ciddiyet ve sorumlulukla yaşayan insanlardır bunlar.

Kapitalizmin biz yerine beni öne çıkaran bireycileştirici etkilerine açık ve savunmasız kalındığı oranda tehdit boyutu artar. Ve fakat aynı süreçte sorunların üzerine giderek mücadele iradesi gösterildiğinde umut, özgürleşme ve birlikte iş yapma potansiyeli büyür.

Hayatımızın eksenine bizi koyduğumuz ölçüde çoğalmak, çoğaltmak ve mücadelelerde başarılı olmak mümkün hale gelecek, her şey çok daha güzel olacaktır. Bu bilinçle hareket edildiği ölçüde görülecektir ki emek, doğa ve insan sahipsiz değildir; kazanma eşiği ise sanıldığından yakındır…

Kazdağları’ndan Dersim’e #DoğaSınırTanımaz

Share.

About Author

Leave A Reply