29 Kasım 2022’de İliç İçin Yollardayız!

0

Mahkeme önünde, dimdik duruşumuzu göstermek için orada olalım. 29 Kasım 2022 tarihinde Saat: 12.00’de Kadıköy Evlendirme dairesi önünden Erzincan’a ücretsiz araç kaldırılacaktır. Ekoloji Birliği, İklim Adaleti Koalisyonu, Kemaliye ve Köyleri Çevre Platformu, İliç Havzası Doğa Koruma Platformu, Malatya Çevre Platformu, İkizdere Dernekler Federasyonu, Doğa İçin Sanat Derneği, Yaşam ve Dayanışma Yolcuları çağrısıyla İliç için tekrar yollara düşüyoruz.

30 KASIM 2022 TARİHİNDE SAAT 10:30’DA ERZİNCAN İDARİ MAHKEMESİ’NDE GÖRÜLECEK, İLİÇ-ÇÖPLER ALTIN MADENİ DURUŞMASINA ÇAĞRIDIR.

Bu davada, sebep olunan ekolojik yıkımın alanı, Fırat nehri boyunca, Türkiye’den başlayıp Orta Doğu’ya kadar inen tüm halkların yaşam alanıdır. Madende iş güvenliğine yönelik pratikler, kanunun neredeyse tüm maddelerini çiğnemektedir. İşsizlik ve açlıkla terbiye edilmeye çalışılan bu insanlar, aynı zamanda kansere ve kısırlığa yakalanmaktadır.


Başından beri cesurca, bu kırıma karşı durmaktayız. Bu davada olduğu gibi sermayenin yıkıcı gücünü duraklatma ve ortadan kaldırma olasılığı sadece verdiğimiz mücadelenin dirayeti ile gerçekleşmektedir.


Madende, 20 yılda dolması gereken atık çukuru çoktan dolmuştur ve 600 futbol sahası büyüklüğünde yeni bir sahanın açılması planlanmaktadır. Siyanür akıtan borunun patlaması ile alevlenen süreç, maden faaliyetinin bir süre duraksamasına yol açtıysa da, oluşan devasa tahribat gizlenmeye devam etmektedir. Bu korkunç koşullar, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne de şikayet edilmiş, İliç’de “insanlığa karşı suç” ve “ekokırım” suçlarının işlendiğini gösteren bir dilekçe ibraz edilmiştir.


30 Kasım 2022 tarihinde, saat 10:30’da Erzincan İdari Mahkemesi önünde, dimdik duruşumuzu göstermek için orada olalım.

ÇAĞRICI OLUŞUMLAR

Ekoloji Birliği

İklim Adaleti Koalisyonu

İliç Havzası Doğa Koruma Platformu

Kemaliye ve Köyleri Çevre Platformu

Malatya Çevre Platformu

İkizdere Dernekler Federasyonu

Doğa İçin Sanat Derneği

Yaşam ve Dayanışma Yolcuları

İletişim/Aslı Eren: 0530 942 34 48

Share.

About Author

Leave A Reply