Hasankeyf için Küresel Eylem Günü’nde çağrı yapıldı

1

Hasankeyf’in su altında kalmaması ve Dicle Nehri’nin özgür akması için Küresel Eylem Günü’nde, Hasankeyf Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi tarafından basın açıklaması yapıldı.

Hasankeyf Yaşatma Girişimi ile Mezopotamya Ekoloji Hareketi tarafından düzenlenen etkinlikte, “Hasankeyf için geç değildir! 12 bin yıllık antik kent Hasankeyf’i, 199 köyü ve üstün biyo-çeşitliliğe sahip Dicle Vadisi’ni sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı Projesinde sona yaklaşıldı. Bu dünyada inşaatı biten ve faaliyete geçmeyen baraj, nükleer santral ve başka projeler var. Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni sular altında kalmasını engelleyecek katılımcı toplumsal bir mücadeleye gereksinim var. Bu mücadeleyi başarıya ulaştırmamız için herkesi ve her kurumu yanımızda durmaya davet ediyoruz” şeklinde evrensel düzeyde çağrı yapıldı.

Yurt dışından da gelerek destek veren bazı kuruluş temsilciliklerinin de katılım gösterdiği basın açıklamasında, “Ne 10 Haziran’da ne de sonrasında su tutmamasını ve Ilısu Baraj Projesi’ni durdurması çağrısını yapıyoruz! Hasankeyf için geç değildir!” denildi. Britanya’dan dayanışma amaçlı gelen ve geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Hasankeyf için mektup yazdığının belirten AP milletvekili Julie Ward da ayrıca bu konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.

Kapak Fotoğrafı: Bilal Seçkin

Paylaş.

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. Pingback: Hasankeyf’te su tutulma ertelendi

Bir Yorum Bırakın