Yine altın madeni, yine Çanakkale, yine kandırmaca!

0

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, 22 Haziran 2019 tarihinde, Çanakkale’nin içme suyu havzası olan Atikhisar Barajı havzasında yeni bir altın madeni projesinin yapılacak olmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

“Ey yetkililer, Çanakkale bölgesini daha ne kadar talan ettireceksiniz? Bir karış yer kalmadı!

Atikhisar Barajı koruma havzasında yeni bir altın madeni projesi daha. Akıl alır gibi değil!
Ey Çanakkaleliler, artık yeter deyin, suyunuza sahip çıkın! Toprağınıza sahip çıkın!

17 Haziran 2019 tarihinde Çevre ve Bakanlığınız sayfasından kamuoyuna duyurulan ve ÇANAKKALE ili MERKEZ, ilçesi Terziler Köyü mevkiinde Orta Truva Madencilik San. Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan 200810227 Ruhsat Numaralı Sahada Kuvars (Sileks) Ocağı projesi “proje tanıtım dosyası” yayınlanmıştır.

Biz biliyoruz ki, ‘kuvars çıkaracağız’ söz koca bir yalan ve kandırmacadır. Bölgeye sessiz sedası, ÇED’siz girmenin bir yoludur.

Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bilgide de belirtildiği gibi ‘Dünyada üretilen altının aşağı yukarı tümü, kuvarslı ya da şistli damarlardan ve altınlı kumlardan çıkarılır’ ve kuvars minerali ile altın arasında güçlü bir ilişki bulunur. (1) Projenin yer aldığı yöre altın rezerv alanı olarak bilinmektedir. Başka altın madeni şirketleri tarafında yörede düzenlenmiş ve ÇED olumlu kararı almış maden projesi de bulunmaktadır. Proje başvurusunda bulunan Orta Truva Madencilik San. Tic. A.Ş. Kanadalı birer altın madeni şirketi olan TECK Madencilik Sanayi ve Pilot Investment Inc.’nin ortak kuruluşu olan bir altın madenciliği şirketidir. (2) Kaz Dağları yöresinde daha önce aralarında Orta Truva Madencilik de olmak üzere diğer altın madenciliği şirketleri kuvars madenciliği başvurusunda bulunmuş daha sonra sürecin arkasından altın madenciliği çıkmıştı. Bu konuda Derneğimizin bir açıklaması olmuştur. (3)

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği olarak, Çanakkale Merkez ilçesinin tek su kaynağı olan ‘Atikhisar Barajı’ uzun mesafeli koruma alanında yer alan ve altın ile aynı IV. sınıf maden kategorisinde olan söz konusu kuvars ocağı projesinin kapasitesi itibariyle EK-2 listesi kapsamında yer almasının ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmesi için tek başına yeterli bir dayanak olmadığını düşünmekteyiz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sesleniyoruz: Projenin konumu, bölgenin doğal yapısı ve mevcut altın madenciliği projeleri ile birlikte bölgenin toprak ve su varlıkları üzerindeki kümülatif etkilerinin değerlendirilebilmesi açısından söz konusu proje için “ÇED Gerekli Değildir” kararı vermeyin. Bizi kandırmayın.

Enerji Bakanlığı’na sesleniyoruz: Bu proje derhal iptal edilmelidir.
Sürecin takipçisi olacağız!”

#kazdağıhepimizin
İletişim: 05334552102-05321597317

(1) Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü, erişim tarihi 21 Haziran 2019, http://www.mta.gov.tr/v3.0/bilgi-merkezi/altin

(2) 5 Mart 2019 Türkiye Ticari Sicili Gazetesi, Sayı: 9780, Sayfa 29

(3) Medyaege, 6 Kasım 2017. Siyanüre Boğulmadan Kırsal Kalkınmayla Köylere Gidilmeli, https://www.medyaege.com.tr/siyanure-bogulmadan-kirsal-kalkinmayla-koylere-gidilmeli-60473h.htm

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın