Ekolojistler Türkiye’nin bir çok yerinden yapılan açıklamalar ile Ankara Valiliği’ni protesto etti

0
Ekoloji Birliği’nin bugün gerçekleştireceği miting Ankara Valiliği tarafından yasaklandı. Yasağa tepki gösteren ekolojistler eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamaları ile Ankara Valiliği’ni protesto etti.

Ankara’da “İklim krizine ve Ekolojik yıkıma dur diyoruz” başlığıyla düzenlenecek mitingin yasaklanması pek çok ilde gerçekleştirilen basın açıklamalarıyla protesto edildi.

Siyasi Haber’in yazısına göre; Ekoloji Birliği ve Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri, birlikte düzenleyecekleri ekoloji mitinginin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasını protesto etti. Basın toplantısında konuşan Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan, mitinge bir gün kala alınan yasak kararının demokrasi ayıbı olduğunu belirterek, “Yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır” dedi.

İstanbul: ”Bu yasaklamanın bir tane valiliğe ait olmadığını biliyoruz”

İstanbul Kadıköy Rıhtım’da toplanan ekolojistler Ankara Valiliği’nin kararını protesto etti. Açıklamada, ”İstanbul’da bir araya gelen yaşam savunucuları olarak, Ekoloji Birliği’nin başvurusuyla bugün Ankara’da ‘İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR Diyoruz’ adıyla düzenlenecek mitingin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasını protesto ediyoruz. Bu yasaklamanın bir tane valiliğe ait olmadığını biliyoruz. Çünkü Soma’dan, Eskişehir’den Ankara’ya emeklerinin karşılığını alabilmek için yürümek isteyen işçilere yapılan saldırılarında, Ankaradaki mitingin iptal edilme sebebinin de aynı politik oyunun sonuçları olduğunu biliyoruz.’ Valilik tarafından alınan bu karar antidemokratik bir uygulamadır. Yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır ama mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması, demokrasimizin düştüğü seviyeyi gösteren yeni bir üzücü örnektir. Tum engelleme çabalarının karşısında iklim krizine, ekolojik yıkıma, talana ve soyguna daha gür sesle DUR demeye devam edeceğiz’‘ ifadeleri kullanıldı.

İzmir’den mücadele çağrısı

İzmir’de Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK İzmir Şubeler Platformu, TMMOB İKK, İzmir Tabip Odası Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Basın açıklamasını okuyan Hüsnü Dilli “Anayasanın herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir, diyen 56.maddesine ve özgür irademize dayanarak mitinge bir gün kala alınan bu kararı demokratik bir hakkın engellenmesi olarak görüyor ve kınıyoruz” diyerek yasaklama kararına tepki gösterdi.

Adana: Rantçı, yağmacı politikalara karşı mücadele sürecek

Ankara Valiliğinin yasaklama kararı Adana’da da protesto edildi. Adana Çevre Plarformu ve İHD Çevre Komisyonunun düzenlediği basın açıklaması Abidin Dino Parkı’nda gerçekleştirildi. Platform adına basın metnini okuyan Yaşar Gökoğlu, rant için, kendi çıkarları için doğayı yağmalayan, hayatı bütün canlılar için yaşanmaz kılan şirketlere her şeyin serbest olduğunu, yurttaşların buna karşı çıkmasının ise yasak olduğunu ifade etti. Gökoğlu, “Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızı gasbeden, bizi ekolojik çöküşe götüren rantçı ve yağmacı politikalara karşı ağacımızı, suyumuzu, havamızı, toprağımızı, denizlerimizi koruma mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.

AYÇEP: Ankara valiliği kararı hukuksuzdur!

Aydın Çevre ve Kültür Platformu da yasak kararını protesto etti. AYÇEP Yönetim Kurulu Üyesi Hicran Danışman “Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyor ve bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır” dedi.

Mersin: Yasakçı tutum işçilere dönük müdahalede de görünüyor

NKP Mersin Şubesi de miting yasağını basın açıklaması ile protesto etti. Çok sayıda kurum temsilcisinin katıldığı açıklamayı NKP Yürütme Kurulu üyesi Osman Koçak okudu. Koçak, iktidarın yasakçı anlayışının kendisini Soma’dan, Eskişehir’den Ankara’ya emeklerinin karşılığını alabilmek için yürümek isteyen işçilere yapılan saldırıda da gösterdiğini belirtti. Koçak, “Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz. Mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması ayrı bir demokrasi ayıbıdır. Bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim Krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle dur demeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kavaklık İnisiyatifi ve Doğanın Çocukları’nda ortak açıklama

Kavacık İnisiyatifi ve Doğanın Çocukları ortak bir basın açıklaması yaparak kararı protesto etti. Açıklamada, ”Herkesi doğaya ve yaşama yönelmiş bu saldırıya karşı ses vermeye, mücadeleye çağırıyoruz” denildi.

Kazdağları Yalova Dayanışması: ”İnsanın içindeki doğal merakı ve anlam arayışını susturamayacaksınız”

”İnsanın içindeki doğal merakı ve anlam arayışını susturamayacaksınız. Yaşanılası bir dünya ve bu dünyada güzeli arama fikrimiz size rağmen ve aynı zamanda sizin için devam edecek bilesiniz. Gücünü silahtan ve paradan alanların karşısında gücünü vicdandan ve erdemlerden alan insanlar her zaman var oldu ve var olmaya da devam edecektir. Erdemli bir yaşam hepimizin hakkı ve ödevidir. Herkesi saygıyla selamlıyoruz.”

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın