TMMOB’den çok konuşulacak çalışma! “Kent suçları” haritası hazırladılar!

0
Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği İzmir İl Koordinasyon Kurulu (TMMOB) tarafından hazırlanan İzmir “Kent Suçları” haritası İzmir Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen toplantı ile açıklandı.

Kentti 72 noktada hazırlanan ve inşaatı devam eden projeler hakkında açıklamada bulunan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Melih Yalçın, “TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu olarak uzmanlık alanımızdan yola çıkarak hazırladığımız bu haritayı paylaşma amacımız, merkezi ve yerel yönetimi gidişata dair uyarmanın yanı sıra, İzmirlileri kentlerine, yaşam alanlarına, İzmir’in kültürel dokusuna sahip çıkmaya davet ederek bu gidişata dur deme yolunda adım atmaktır. Mücadelenin yargıya taşınmasından ziyade bunun siyasi platforma taşınması gerektiğini düşünüyoruz. Siyasi yanı biraz eksik kaldı” dedi.

Gündem Bakış‘tan Halil İbrahim Güler’in haberine göre; TMMOB İzmir İl Koordinasyonu Kurulu, İzmir’de hukuka aykırı şekilde planlandığı öne sürülen projelere ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kentte hayata geçilmesi planlanan ve inşası devam eden 72 projeyle ilgili değerlendirmede bulunan TMMOB, belediyeleri duyarlı olmaya davet etti.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Melih Yalçın, “TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu olarak uzmanlık alanımızdan yola çıkarak hazırladığımız bu haritayı paylaşma amacımız, merkezi ve yerel yönetimi gidişata dair uyarmanın yanı sıra, İzmirlileri kentlerine, yaşam alanlarına, İzmir’in kültürel dokusuna sahip çıkmaya davet ederek bu gidişata dur deme yolunda adım atmaktır. Konak Tüneli projesi suç ihlallerin arasında yer alan sadece bir örnektir” dedi.

TMMOB’den çok konuşulacak çalışma! ‘Kent suçları’ haritası hazırladılar!

Mücadelemizin siyasi yanı eksik

Konuşmasına devam eden Yalçın, “Mücadelenin yargıya taşınmasından ziyade bunun siyasi platforma taşınması gerektiğini düşünüyoruz. Siyasi yanı biraz eksik kaldı. Bunun nedeni belediyelerin duyarsız kalmaları, aslında görmezden gelmeleridir. Seçim sürecinde başkan adaylarımızla bu konuyu defalarca konuştuk. Kent yaşanmaz hala geliyorsa, talan ediliyorsa, bu en başta Büyükşehir ve ilçe belediyelerin de sorunudur. Verdiğimiz mücadeleyle Körfez Geçiş Projesi ile birlikte Kuş Cenneti’nin olduğu bölge yapılaşmadan kurtarıldığını düşünüyoruz. Hükümetin rant üzerine politikası bulunuyor. Buna karşı tüm kentlilerle birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Bu harita sadece TMMOB’un bir de diğerleri var

Şehir Plancıları Odası Şube başkanı Özlem Şenyol Kocaer, “Kent suçları haritası hazırlamamızın nedeni TMMOB olarak kentte yaşanmış suçların ve devam eden suçların farkındalık yaratmaktır. Bu işlenmiş suçlardan ders alması gerekir. Bu konuda belediyelerin sorumlulukların yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Suçların da daha fazla çoğalmasını istemiyoruz. Kentin doğal halinin değiştiğini görüyoruz. Bunların daha fazla olmasını istemiyoruz. Birçok projede davaları kazanmamıza rağmen inşaatlar yapılmaya ediyor. Sadece kent merkezinin 31 yerinde bu suçun işlendiğini düşünüyoruz. Bu tablo sadece TMMOB olarak dava açtığımız haritaları burada işledik. Birçok farklı sivil toplum kuruluşlarının dava açtığı suçlar da bulunuyor” dedi.

TMMOB’den çok konuşulacak çalışma! ‘Kent suçları’ haritası hazırladılar!

İzmir Valisi’nin bu haritaya bakması lazım

Jeoloji Mühendisi Odası Başkanı Alim Murat Han da, “Tarım alanlarından, su kaynaklarını kadar ne tür suç işlendiğini bu harita sayesinde göreceksiniz. İlk defa İzmir’de bütün çalışmalar derlenip toparlanmıştır. Bizler de buradan takip edebileceğiz. İlk olarak İzmir Valisi’nin ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bu haritaya bakması olmalıdır. Çünkü ne kadar suç işlediğimizi bu haritadan görebiliriz” dedi.

www.kentsuclari.org adresinden 72 nokta hakkında detaylı açıklama yapıldığı belirtildi.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın