Eskişehir’de Devlet Eliyle “Siyanürlü Katliama” Onay!

0

AKP İktidarı koronavirüs salgını döneminde ekolojik katliamlara devam ediyor. Eskişehir’de TMSF yönetimindeki Koza Altın İşletmeleri’nin Siyanür Atık Barajı’nın ÇED raporu onaylandı ve inşaata başlandı.

Salda, Kazdağları ve şimdi de Eskişehir… AKP İktidarı, ekolojik talan ve katliamlar konusunda koronavirüs salgınını fırsata çevirmeye devam ediyor. Eskişehir’in Sivrihisar ilçesindeki Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) bağlı kayyum tarafından yönetilen Koza Altın İşletmeleri’nin yapmak istediği Siyanür Atık Barajı için ÇED onayı verildi ve vakit kaybetmeden inşaat çalışmalarına başlandı.

Korona günlerinde jet onay

TMSF’ye bağlı kayyum yönetimindeki Koza Altın İşletmeleri, Eskişehir’in Sivrihisar İlçesinin Kaymaz ve Karakaya köyleri arasına ikinci siyanürlü atık barajı yapımına başladı. Projeye itiraz eden bölge halkı, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Çevre Derneği ve yüzlerce Eskişehirlinin yazılı itirazlarını görmezden gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı korona döneminde ÇED raporunu jet hızıyla onaylayarak inşaatın başlamasına vize verdi. 1500 kişinin yaşadığı Kaymaz ve Karakaya mahallelerinin ortasına yaklaşık 40 hektar mera alanına inşa edilecek atık barajı 1 milyon 750 bin metreküp hacme sahip olacak.

Eskişehir siyanüre karşı direnecek

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, bölgeye giderek siyanürlü atık barajının başlayan inşaat çalışmalarını yerinde gözlemledi. Çakırözer, insan sağlığını ve çevreyi zehirleyecek bu büyük tehlikeye karşı mücadele edeceklerini duyurdu.

Çakırözer, “Kaymaz mahallemizin dibine salgın dönemi fırsat bilinerek devasa bir siyanür barajı inşasına başlandı. Köyün hemen çıkışına yapılacak bu baraj hem insanımıza, hem hayvanlarımıza, hem de havamıza, suyumuza, toprağımıza zarar verecek. Yüzlerce itiraz dilekçesi görmezden gelinerek ÇED raporu yangından mal kaçırır gibi onaylandı. Tüm dünya ve Türkiye salgınla mücadeleye odaklanmışken devlet eliyle vatandaşı zehirlemenin acelesi niye? Bölge halkı, Büyükşehir Belediyemiz, sivil toplum örgütlerimiz bu baraja karşı. Eskişehir siyanüre karşı hukuk mücadelesi verecek” dedi.

40 Hektar mera alanı yok olacak, sular zehirlenecek

Utku Çakırözer, “Altını ayıklarken siyanür ile birlikte kurşun, kadmiyum çinko bakır ve cıva gibi zehirli ağır metaller doğaya karışacak ve geri dönüşü olmayan çevre felaketleri doğacak. 40 hektar mera alanı yok olacak. Hayvancılık yapılamayacak. İçme ve kullanma suları kaynakları ve rezervleri tehlikeye girecek. Kaymaz’da fay hattı geçtiği için olası bir depremde bu barajlarda taşma, çökme ve yarılma ihtimali çok büyük” dedi.

Direnen köylüye jandarma baskısı

Öte yandan atık barajına karşı çıkan ve imza kampanyalarını örgütleyen köylülerin geçtiğimiz günlerde Jandarma tarafından Koza Altın İşletmeleri’nin şikayetleri üzerine ifadesinin alındığı ortaya çıktı. Mahalle sakinlerinden Reha Önen, maden işletmesinin şikayeti üzerine Sivrihisar İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından kendisinin ve direnen birkaç Kaymaz’lının ifadesinin alındığını açıkladı. Önen, “Şikayet üzerine jandarmaya gidip ifade verdik. Güya şirketin yol kenarındaki isim levhalarına zarar verilmiş. Ben burada dahi yokum. Oruç ağzımla Eskişehirden gelip ifade verdim. Kamera kaydınız var mı niye bizi suçluyorsunuz diyoruz. Hiçbir şey söylemiyorlar. Amaçları belli. Halkın bu zehire karşı direnişini kesmek için gözdağı veriyorlar. Ama susmayacağız” dedi.

Kaynak: Siyasi Haber

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın