“Bir nükleer santral bir nükleer bombaya dönüşebilir” Dr. Ful Uğurhan

0

Beyrut’ta yakın zamanda gördüğümüz gibi bir kimyasal madde nasıl ki bir kimyasal bombaya dönüşebiliyor, bir nükleer santral da bir nükleer bombaya dönüşebilir!

Dr. Ful Uğurhan bir sosyal medya paylaşımında Beyrutta meydana gelen patlamaya atifta bulunarak Akkuyu’da inşa edilmekte olan nükleer santrale dikkat çekerek; “44 yıldır sürdürdüğümüz bu mücadele sonucunda hâlâ umudumuz tükenmedi” dedi. İşte o metnin tamamı:

5 yıl önce bugün. Akkuyu’da nükleer santral inşaatının kapısını tutmuşuz. İhtiyacımız kadar enerjiyi üretmek için çok daha güvenli yöntemler varken yaşam adına bu kadar büyük risk barındıran bir tesis inşaa etmenin başka nedenleri olduğunu düşünmek zorundayız.

İnşaat şu an çevre ve işçi sağlığını önemsemeden hızla ilerlese de 44 yıldır sürdürdüğümüz bu mücadele sonucunda hâlâ umudumuz tükenmedi. Çernobil’deki, Fukuşima’daki felaketleri yaşamadan bu işten geri dönmek zorundayız.

Beyrut’ta yakın zamanda gördüğümüz gibi bir kimyasal madde nasıl ki bir kimyasal bombaya dönüşebiliyor, bir nükleer santral da bir nükleer bombaya dönüşebilir.

Share.

About Author

Leave A Reply