Madencilerin Ankara yürüyüşü engelleniyor

0
Bağımsız Maden-İş sendikası işçilerinin Ankara yürüyüşü ikinci gününde. İşçilerin yürüyüşü alınan tüm izinlere rağmen engelleniyor ve işçiler Manisa Kırkağaç’ta bekletiliyor.

Soma’da 301 işçinin can verdiği facianın ardından işlerinden tazminatsız olarak atılan işçilerin Soma’dan Ankara’ya yürüyüşü devam ediyor. 13 Mayıs 2014’teki facianın ardından Soma Holding ve Uyar Madencilik’te çalışan 3 bin 500 işçi tazminatları ödenmeden işten atıldı. Bağımsız Maden-İş’e bağlı işçi ve sendikacılar, Soma’dan Ankara’ya yürüyüşlerinin ikinci gününde Manisa Kırkağaç’ta durduruldu ve yürüyüşleri engelleniyor.

Gazete Duvar‘dan Ogün Işık’ın haberine göre; dün başlayan yürüyüşte polis ve jandarmanın engellemesine maruz kalan kalan işçilerin Ankara’ya yürüyüşünün ikinci gününde Bağımsız Maden-İş Sendikası Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal, dün saat 15:00’ten beri Manisa Kırkağaç girişinde bekletildiklerini ve yürüyüşlerine izin verilmediğini söyledi.

Tüm izinlere rağmen yürüyüş engelleniyor

Kartal, jandarmanın ‘şehirlerarası karayolunda yürüyüş izni olmadıkları gerekçesiyle’ yürüyüşlerinin engellendiği ifade etti. Kolluk kuvvetlerinin kendilerine “Her geçtiğiniz ilçenin mülki idare amirinden izin alın” dediklerini söyleyen Kartal, İçişleri Bakanlığı, Soma Kaymakamlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gerekli izinleri aldıklarını fakat yine de engellendiklerini belirtti. “50 tane ilçeden geçeceğiz, her geçtiğimiz ilçenin kaymakamlığından izin almamızı istiyorlar” diyen Kartal, yürüyüşün 50 işçi ve aralarında sendika genel başkanının da bulunduğu 10 sendika görevlisi devam ettiğini aktardı. Madenciler yürüyüşlerinin keyfi bir şekilde engellendiğini vurguladı.

Belediye başkanından ziyaret

Madencilerin Ankara yürüyüşünün ikinci gününde Manisa’nın Saruhanlı İlçe Belediye Başkanı Zeki Bilgin madencileri ziyaret etti.

Madenciler 5 senedir tazminatlarının gasp edildiğini ve bugüne kadar yalnızca 3 seçim öncesinde tazminatlarının toplam 3 taksitini alabildiklerini ifade ediyor.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın