Yaşam savunucularına çağrı: İstanbul Bienali’nin oyununu desteklemeyin

0
16. İstanbul Bienali’ne tepki gösteren gruplardan Polen Ekoloji aktivisti Alyanak, plastik kirliliğine dikkat çekmek amaçlı düzenlenen bienalin sponsorlarının sanayici şirketler olduğunu hatırlattı. Öte yandan destekleyen kurumları de teşhir etmek durumunda kaldıklarını dile getiren Alyanak, tüm yaşam savunucularına kısa vadeli çıkar ilişkilerine karşı çıkma çağrısı yaptı.

Plastik kirliliğine dikkat çekmek amacıyla “Yedinci Kıta” temasıyla yayınlanan reklam oldukça konuşulan 16. İstanbul Bienali sürüyor. Fakat ekoloji mücadelesinde Marksizmi benimseyen ekolojistler bienale tepkili. Çünkü bienalin sponsorluğunu petrolden kar elde eden şirketler üstleniyor. Dolayısıyla bienal başladığı günden bu yana bir “ekoloji oyunu” sahneliyor.

ETHA’nın haberine göre; Bienale tepki gösteren ekolojist kurumlardan biri de Polen Ekoloji. Ekolojik mücadelenin kapitalizme karşı toplumsal kurtuluş mücadelesinin bir parçası olarak, örgütlü sürdürülmesini savunan Polen Ekoloji aktivisti Aykut Alyanak, neden İstanbul Bienali’ne tepkili olduklarını ETHA’ya anlattı.

“Bienali fosil yakıt şirketleri destekliyor”

Alyanak, “Bu sene 16.’sı düzenlenen İstanbul Bienali’nin ana teması ‘7.kıta’ olarak tanımlanan ve şuan Pasifik’te 3 milyon kilometrekare büyüklüğüne erişen plastik atıkların oluşturduğu devasa çöplük. İlk bakışta Bienal’de bu temanın işlenmesi ve ekoloji bilincinin artması için etkinlikler düzenlenmesi güzel bir iş gibi görünüyor. Lakin sponsorlara baktığımızda insanı hayretlere düşürecek bir sanayici şirketler olduğunu görüyoruz. Aygaz, Opet ve Tüpraş gibi petrol şirketleri, Ford gibi otomotiv üreticisi, Çanakkale’yi mahveden termik santral şirketi, siyanürle çevreyi zehirleyen altın madenlerini işleten Eczacıbaşı, TAV gibi havaalanı işletmecilerinin başı çektiği fosil yakıt şirketleri tarafından desteklendiğini görüyoruz Bienalin” dedi.

“Buradan yola çıkarsak ülkenin baş talancıları ve kirlilik sorumlusu bu devasa şirketlerin sponsorluğunda yapılan ‘çevre bilinci’ oluşturma amacı taşıdığı iddia edilen bu bienal düpedüz bir oyundur” diyen Alyanak, üzücü olan bir diğer şeyin ise bunu görmeyi redden bienalin destekçisi grupların olduğunu belirtti.

“Tüm yaşamsavunucuları kısa vadeli çıkar ilişkilerine karşı olmalı”

Alyanak, şirketlerin kendilerini şirin gösterme çabasını, bu riyakarlığı teşhir etmek ve bunların destekçilerini de kamuoyuna ilan etmekten başka yapacak bir şey kalmadığını dile getirdi ve şöyle devam etti: “Sessiz kalmak bu oyuna ve oyuncularına destek anlamına geleceği için her platformda bu kirli ilişkiler deşifre edilmelidir. Ekoloji hareketinin ülkenin her yerinde artarak devam eden talanlara karşı güçlü bir muhalefet oluşturması için bu şirketlere karşı ödünsüz ve dik durmamız en temel düsturumuz olmalıdır. Ne Kazdağları’nın, Ne Akkuyu’nun ne de binlerce talan edilen ve edilecek olan bölgelerin kaybedecek daha fazla zamanı yoktur artık. Tüm yaşam savunucuları, ekolojistler bu muazzam saldırıya alınları ak olarak ve güç birliği yaparak mücadele vermek zorundadırlar. Aksi halde bu kısa vadeli çıkar ilişkilerinin, bizleri ve gelecek kuşakları dönüşü olmayan bir ekolojik yıkıma doğru götürmesi kaçınılmazdır.”

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın