Rotamız Kaz Dağları, Balaban Mevkii, Çadır Nöbeti!

0

Yaşam ve Dayanışma Yolcuları (YDY) 26 Ağustos 2019 tarihinde başlaması planlanan Marmara Bölgesi’nin Ekolojik yıkımını konu alacak -10 gün sürecek- Marmara Dayanışma Yolculuğu’na Kaz Dağları’ndan gelen acil çağrıya kulak vererek erteleme kararı aldı. YDY yaptığı duyuruda; “Rotamızı Kaz Dağları/Balaban/Çadır Nöbeti olarak belirledik!” dedi.

Yaşam ve Dayanışma Yolcuları yaptıkları basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Marmara Dayanışma Yolculuğumuzun Kaz Dağları ayağında Bergama köylüleriyle birlikte Bergama’dan Cerrattepe’ye siyanürle altın aramaya yönelik yaklaşık 30 yıllık mücadele birikimini aktararak Kaz Dağları direnişini kırmak için şimdilerde ortaya saçılan yalanları ifşa etmek, ayrıca Termik Santrallere karşı direnerek zafer kazanan Yırca köylülerini de Kaz Dağları direnişçileriyle buluşturmayı hedefliyorduk. Yolculuğumuzun bu hedeflerini gerçekleştirmek ve direnişi büyütmek için 30 Ağustos akşamı yola çıkıyoruz. Kaz Dağları Hepimizin, Her Yer Kaz Dağları diyerek doğrudan Balaban’daki çadır nöbetine güç vermek istiyoruz. 31 Ağustos’da Kaz Dağları’ndayız!

Konu ile ilgili yapılan basın açıklaması ve çağrı metninin tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:

Basına ve Kamuoyuna Duyurumuz ve Çağrımızdır

Yaşam ve Dayanışma Yolcuları (YDY) olarak 26 Ağustos 2019 tarihinde başlayacağını duyurduğumuz Marmara Bölgesi’nin Ekolojik yıkımını konu alacak -10 gün sürecek- Marmara Dayanışma Yolculuğunu Kaz Dağları’ndan gelen çağrıya kulak vererek erteleme kararı aldık. Rotamızı Kaz Dağları/Balaban/Çadır nöbeti olarak belirledik. Yaptığımız bu değişiklik için Marmara Bölgesinde irtibata geçtiğimiz tüm birey ve oluşumlardan özür diliyoruz.

Yolculuğumuz son dönemde tırmanışa geçen ekolojik yıkım projelerine karşı bölgesel düzeyde bir durum tespiti yaparak yerel özneler arasındaki bağları geliştirmek ve Marmara bölgesinde ortak bir mücadele hattı örtülmesi için neler yapabileceğimizi tartışmayı amaçlıyordu. Yolculuğumuzun ilk durağı Dilovası olacak oradan Yalova, Bursa, Bandırma üzerinden ilerleyerek Kaz Dağlarına ve Bayramiç’e yönelecekti. Daha sonra Trakya bölgesine geçilerek Saroz Körfezi, Ergene Nehri, İğneada’da ve Kıyıköy güzergahında ilerleyerek kuzey ormanlarında son bulacaktı.

Şimdi Kaz Dağları Zamanı!

Yolculuğumuzun kamuoyuna duyurulmasından bir müddet sonra Kaz Dağları’na yönelik saldırı artmış ve bu saldırıya karşı verilen mücadele Türkiye genelinde ekoloji mücadelesi veren oluşumların katılımıyla ülke genelinde -ve uluslararası ölçekte- yankı bulmuştu. Ne yazık ki verilen direniş Fazıl Say konserinden sonra sönümlemeye yüz tuttu. 21 Ağustos’ta Kaz Dağları’nda çadır nöbeti tutanlar yaptıkları çağrıda yaşam savunucularını desteğe çağırdılar. İşte bu çagrıya kulak vererek Marmara Dayanışma Yolculuğu’nu erteleme kararı alarak Kaz Dağları’na yöneldik.

Şunu bir kez daha açık olarak ifade etmek isteriz; Marmara Dayanışma Yolculuğu’nu iptal etmiyor erteliyoruz. Kaz Dağları’nda verilen direnişe güç vermek için rotamızı Kaz Dağlarına yöneltmek durumunda kaldık. Marmara Bölgesinde irtibata geçtiğimiz bütün birey ve oluşumları Kaz Dağları’nda Su ve Vicdan nöbetine, Balaban’da verilen çadır direnişine destek çağrısında bulunuyoruz! Almış olduğumuz kararın anlayışla karşılanacağını umuyoruz.

Marmara Dayanışma Yolculuğumuzun Kaz Dağları ayağında Bergama köylüleriyle birlikte Bergama’dan Cerrattepe’ye siyanürle altın aramaya yönelik yaklaşık 30 yıllık mücadele birikimini aktararak Kaz Dağları direnişini kırmak için şimdilerde ortaya saçılan yalanları ifşa etmek, ayrıca Termik Santrallere karşı direnerek zafer kazanan Yırca köylülerini de Kaz Dağları direnişçileriyle buluşturmayı hedefliyorduk. Yolculuğumuzun bu hedeflerini gerçekleştirmek ve direnişi büyütmek için 30 Ağustos akşamı yola çıkıyoruz. Kaz Dağları Hepimizin, Her Yer Kaz Dağları diyerek doğrudan Balaban’daki çadır nöbetine güç vermek istiyoruz. 31 Ağustos’da Kaz Dağları’ndayız!

Bütün ekolojistlere, yaşam savunucularına, doğa dostlarına çağrımızdır. Haydi Kaz Dağlarına Haydi Direnişe, KAZ DAĞLARI HEPİMİZİN.

#YaşamİçinDayanışmaİçinYollardayız
#HeryerKazdağları
#KazDağlarıHepimizin
#KazdağlarınaDokunma
#YaşamVeDayanışmaYolculari

NOT(1) Otobüslerimiz 30 Ağustos Cuma akşamı 23.30 da İstanbul’dan kalkacak. Pazar akşamı Kazdağları’ndan dönecek.

İletişim: dayanismayasamdir@gmail.com
Tel: 0535 931 49 99 / 0531 690 16 41

NOT(2) Yaşam ve Dayanışma Yolcuları ve Marmara Dayanışma Yolculuğu hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linkleri tıklayınız:

1-) Marmara için seferberlik

2-) Marmara Dayanışma Yolculuğu’na Davet

3-) Bu belgeselde Direniş VAR 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın